Információk a pszichológiai konzultációkról
Mi történik az első egy-két ülésen?
Az első egy-két ülésen a hozott problémát beszéljük meg minél részletesebben. Megbeszéljük, hogy mi az a cél, amit a kliens el szeretne érni az alkalmak segítségével. Átbeszéljük az összes esetlegesen felmerülő kérdést.
Mennyi ideig tart maga a folyamat?
Ez nagymértékben függ a hozott probléma természetétől is. Vannak olyan esetek, amikor rövid folyamatot, tehát 5-10 alkalmat tűzünk ki, más esetekben azonban ennél jóval hosszabb folyamat mellett döntünk.
Mit jelent a kognitív viselkedésterápia (CBT)?
A kognitív viselkedésterápia (CBT) egy bizonyítékokon alapuló (evidence-based) módszer, hatékonyságát számos vizsgálat kimutatta. Az üléseken gyakran alkalmazom, amennyiben a hozott probléma indokolja és a klienshez illeszkedik a módszer.
A CBT segítségével a kliens megérti a gondolatai, érzései és viselkedése közötti összefüggéseket. Megtanulja felismerni a számára nehézséget okozó gondolatokat és az azokra adott érzelmi reakciókat.
A módszer része a relaxáció is, melynek segítségével a kliens megtanulja létrehozni magában az elengedettség állapotát, ami segítheti őt a stresszel való megküzdésben. Léteznek rövid relaxációs technikák is (ún. villámrelax) mely a hétköznapokba is könnyen beilleszthető, hiszen néhány perces technikákról van szó.
A kognitív viselkedésterápiát leginkább szorongás, stressz, és tartósan nyomott hangulat, depresszív érzések esetén javasolják.